Metalové sympozium 2023

Metalové sympozium 2023, autor: sups vos Turnov

Metalové sympozium se tento rok koná již po desáté, a to od 5. do 9. června 2023. Jako kulturní akce je Metalové sympozium unikátní. Během týdne vytvoří umělci díla, která se posléze umístí do veřejného prostoru, aby sloužila jako zkulturnění města jak pro občany, tak i návštěvníky. V Mladé Boleslavi se uskuteční další ročník tohoto setkání uměleckých kovářů a sochařů s mezinárodní účastí. Metalové sympozium 2023 znovu nabídne možnost živě sledovat tvorbu impozantních děl z rozličných kovových materiálů. Akci opět doplní dřevořezbáři a zajímavý streetartový program.  Sochy, vzniklé během Metalového sympozia, budou instalovány na různá místa po městě a rozšíří tak originální mladoboleslavskou galerii ve veřejném prostoru.Jako doprovodná akce letošního 10. ročníku Metalového sympozia proběhne od úterý 30. 5. 2023 výstava Geneze 23. Jedná se o prezentaci kovářských prací bývalých i současných studentů Střední uměleckoprůmyslové školy Turnov, které vznikaly od roku 1980 po dobu více než 40 let. Kovářské oddělení školy má vynikající úroveň a mezinárodní renomé. Svědčí o tom i ocenění z mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston, největší tuzemské akce svého druhu, která se každoročně koná na moravském hradě Helfštýn. Např. v minulém roce porota ocenila maturitní práci dvou zdejších studentů (dílo Model brány) 3. místem.

Na výstavě bude ke zhlédnutí několik desítek studentských prací. Mezi nimi návštěvníci uvidí více jak dvacet kovových plastik a několik zajímavých kovaných mříží. Za pozornost určitě stojí i výkresy a kresby, které svědčí o výtvarné zdatnosti studentů.

Novinkou je letos i účast dvou studentů Střední uměleckoprůmyslové školy z Turnova (SUPŠ a VOŠ Turnov), kteří budou pracovat na téma Anděl. Chceme, aby se tato spolupráce stala tradicí. S Klaudiánovou nemocnicí jsme si dohodli, že práce studentů budou instalovány v komunikační chodbě. V budoucnosti tak bude chodba plná andělů.

Metalové sympozium 2023 plán města, obrázek se otevře v novém okně 

Letos přijali naše pozvání nebo se přihlásili následující umělci:

Chile – Flavio Parra Ortiz  – kovářský sochař

Maroko – Rachid Mouhayar – kovosochař

Česká republika – Tomáš Dolejš – kovosochař

SUPŠ a VOŠ Turnov – Jan Břenek – kovářský sochař

SUPŠ a VOŠ Turnov – Štěpán Hála - kovářský sochař

Polsko – Marek Szewczyk – řezbář

Ukrajina – Bogdan Kutsevych – řezbář

Česká republika – Václav Lemon – řezbář

Česká republika – Jan Jírovec – Streetart – naproti soudu

Česká republika – Kaer8th – Streetart – parkovací dům Klaudiánovy nemocnice

Slovenská republika – Lukero – Streetart – podchod Krásná louka

Česká republika – Jakub Stark – Streetart – školní jídelna Laurinova

Střední průmyslová škola Mladá Boleslav - kovosochaři

Kovosochaři a umělečtí kováři z Chile, Maroka a České republiky budou pracovat na Střední průmyslové škole v Mladé Boleslavi.

Krásná Louka umělečtí dřevořezbáři

 Jste srdečné zváni pondělí – pátek od 9:00 do 17:00, abyste sledovali, jak z kusu plechu vytvoří pět umělců pět soch.

Dřevořezbáři Marek Szewczyk, Bogdan Kutsevych a Václav Lemon se přidají od středy do pátku a budou varábět na téma Válka a mír. Každý z nich bude tvořit z kmene a výsledkem budou nádherné dřevěné lavičky.

 Streetart

Od roku 2018 je Streetart součástí Metalového sympozia. Streetart je oproti kovovým sochám a dřevěným lavičkám razantnější změna ve vzhledu veřejného prostoru. Letos bude streetart probíhat na čtyřech místech.

Česká republika – Jan Jírovec – Streetart – Naproti soudu  

Naproti soudu najdete od 5. června do 9. června Jana Jírovce s kolegou – 3D street art na téma „Metro“.

 Česká republika – Kaer8th – Streetart – Parkovací dům Klaudiánovy nemocnice.

 V parkovacím domě Klaudiánovy nemocnice (5. patro) bude od pondělí 5. června až do pátku 9. června umělec s přezdívku Kaer8th tvořit na téma Vesmír a atmosféra. Kaer8th bude navazovat na dřívější práce z roku 2021 a 2022, kdy maloval 8. až 6. patro. V parkovacím domě má vzniknout unikátní 360stupňový obraz, podle kterého se návštěvníci budou moci orientovat a lépe najít své auto. Přijďte se podívat, jak pomalu vzniká unikátní projekt.

 Slovenská republika – Lukero – Streetart – Podchod Krásná louka

Na Krásné louce v Mladé Boleslavi jsou čtyři podchody pod vlakovou tratí. Loni jsme již dva podchody zvelebili s pomocí slovenských umělců Lukáše a Tomáše Lukerových. Pracovali na téma Džungle a Africká savana a letos se vracejí a budou pracovat na téma Podmořský svět. I tady jste vítáni od pondělí až do pátku.

Malba na stěnu školní jídelny u Základní školy Dr. Edvarda Beneše, Laurinova ulice – Jakub Stark.

Poprvé budeme malovat na venkovní stěnu. Na odpovědnost si ji bere Jakub Stark, který již pro nás maloval v roce 2019 v garáže Bondy centra.

Koncert kapely Sto zvířat.

 V pátek večer proběhne slavnostní zakončení sympozia a od 18:00 vystoupí skupina Sto zvířat u Altán baru, park Výstaviště Mladá Boleslav.

Metalové sympozium 2023, obrázek se otevře v novém okně


Jak se k nám dostanete:

Střední průmyslová škola

 GPS souřadnice  50°24'59.7"N 14°54'17.3"E 

Autem z Prahy: Z dálnice D10 ze směru Praha a Liberec použijte sjezd Bezděčín. Dále po ulici Pražská. Na kruhovém objezdu vyjeďte druhým výjezdem po silnici Nádražní a pak odbočte doprava na ulici Ptácká. Cca po 1,3 km odbočte doprava na ulici Jaselská, po 500 m odbočte na ulici Havlíčkova. Areál průmyslové školy bude vlevo.

Pěšky od Bondy: (20 min) Jděte po třídě Václava Klementa (směr centrum – okolo muzea Škoda). Po 400 m odbočte doprava na ulici Laurinova. Za 300 m odbočte na křižovatce doleva do ulice Palackého. Za 300 m zahněte doprava do ulice Husova a potom doleva. Areál průmyslové školy je po vaší pravé straně.

 Autobusem od Bondy: Ze zastávky Václava Klementa na zastávku Výstaviště. Jízdní řády jsou ZDE.

Orientační mapa Střední Průmyslová Škola, obrázek se otevře v novém okně

Metalové sympozium 2023 SPS, obrázek se otevře v novém okně

Krásná louka

 GPS souřadnice: 50°25'13.3"N 14°53'56.7"E

 Autem z Prahy: Z dálnice D10 vyjedete sjezdem na Bezděčím, dále rovně po silnici Pražská. Na kruhovém objezdu vyjeďte druhým výjezdem na silnici Nádražní a pak odbočte doprava na ulici Ptácká. Po 1,4 km před železničním přejezdem odbočte doleva. Po 150 metrech uvidíte podchod pod železniční tratí. Místa vhodná k parkování jsou vyznačená na mapě.

 Pěšky z autobusového nádraží: (cesta dlouhá cca 1,5 km) Autobusové nádraží leží hned vedle železniční trati, tím pádem stačí jít ulicí podél železniční tratě směrem na západ. Od autobusové zastávky půjdete okolo Bondy centra a dojdete k ulici s názvem Třída Václava Klementa. Přejdete silnici a půjdete po ulici Mjr. Frymla (podél železniční tratě). Na křižovatce stále rovně – ulicí Laurinova. Před kruhovým objezdem přejděte po přechodu na druhou stranu silnice a přes koleje, dál po pěší stezce po druhé straně kolejí. Přejděte silnici Ptácká a jděte dále ulicí podél tratě. Po 150 metrech uvidíte podchod pod železniční tratí.

 Autobusem z Hlavního vlakového nádraží: Autobusová linka 50 - zastávka Čejetičky most, výstupní zastávka Ptácká.

 Orientační mapa Krásná Louka Mladá Boleslav, obrázek se otevře v novém okně.

Metalové sympozium 2023 - Krásná Louka, obrázek se otevře v novém okně

Sbor českých  bratří

GPS souřadnice:50.4137717N, 14.9056083E

Metalové sympozium 2023 - Geneze 23, obrázek se otevře v novém okně

Orientační plánek Sbor českých bratří, obrázek se otevře v novém okně.

Metalové sympozium 2023 Sbor, obrázek se otevře v novém okně

Parkovací dům Klaudiánovy nemocnice

GPS souřadnice: 50.4184869N, 14.9089236E

Pěšky od Bondy centra: Jděte po třídě Václava Klementa (směr centrum – okolo muzea Škoda). Po 400 m odbočte doprava na ulici Laurinova. Budete procházet kolem Klaudiánovy nemocnice. Za 300 m odbočte na křižovatce doleva do ulice Palackého. Po levé straně se nachází vstup do parkovacího domu.

 Orientační plánek Klaudiánovy nemocnice, obrázek se otevře v novém okně

Metalové sympozium 2023 - Klaudianová nemocnice, obrázek se otevře v novém okně

 Na rohu Laurinova – Žižkova ulice – Jakub Stark

Autobusem z hlavního vlakového nádraží : Autobusová linka A - vystoupíte na zastávce Škoda 3. brána.

 Pěšky od Bondy centra: Jděte po třídě Václava Klementa (směr centrum – okolo muzea Škoda). Po 400 m odbočte doleva na ulici Laurinova. Budete procházet kolem hřbitova. Od semaforu pokračujete rovně. Jakuba Starka najdete na rohu Žižkovy ulice na pravé straně.

 Orientační plánek Laurinova ulice, obrázek se otevře v novém okně.

Metalové sympozium 2023 - Laurinova, obrázek se otevře v novém okně

Naproti soudu – Jan Jírovec

Autobusem z hlavního vlakového nádraží : Autobusová linka A - vystoupíte na zastávce Náměstí Republiky

Pěšky od Bondy centra: Jděte po třídě Václava Klementa (směr centrum – okolo Škoda muzea). Po 400 m odbočte doleva na ulici Laurinova. Budete procházet kolem hřbitova, za světelnou křižovatkou pokračujete rovně. Jakuba Starka najdete na rohu Žižkovy  ulice na pravé straně. Půjdete-li dále, u dalšího semaforu se dáte doleva a uvidíte Jana Jírovce malovat 3D obraz.

Orientační plánek naproti soudu, obrázek se otevře v novém okně.

Metalové sympozium 2023 - Jičínska, obrázek se otevře v novém okně

Park Výstaviště Altán Bar.

GPS souřadnice: 50.4155542N, 14.9081833E

Slavnostní zakončení u Altán baru, park Výstaviště: Kapela Sto zvířat

Orientační plánek park Výstaviště, obrázek se otevře v novém okně.

Metalové sympozium 2023 vystaviste, obrázek se otevře v novém okně

Těšíme se na vás od 5. 6. do 9. 6. 2023 v Mladé Boleslavi.


12.5.2023 15:52:35 | přečteno 1268x | gerard.,keijsper
 

Partneři

01
Infocentrum Mladá Boleslav
04
Škoda auto
05
07
10
11
20
logo PPNA
Logo Schneider Airsystems
Logo Schinkman
Logo Embe pivovar, autor: Embe pivovar
Středočeská centrala cestovního ruchu
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load