Metalové sympozium tehdy existovalo již tři roky. Pro čtvrtý ročník jsme začali obcházet partnery. Jedním z nich byl Městské Divadlo Mladá Boleslav. Právě probíhalo předání společnosti novému vedení a Janeta Benešová nám ukázala, co organizovala za předchozí sympozia. Fotky soch byly hezké, ale problém byl znovu zařídit materiál, nářadí, ubytovaní atd. Po zjištění, že by bylo jenom nutné zařídit materiál – dřevo a ubytování, ubyla jedna starost.
Instalace kovových soch neproběhla tak rychle, jak organizátoři předpokládali. Následná instalace dalších soch ze dřeva by pouze prohloubila problém. Inspirovali jsme se fotografiemi paní Benešové a nápad, aby dřevořezbáři dělali lavičky první dva dny sympozia jako doprovodný program se zrodil. Dřevořezbáři doplnili program právě v okamžiku, kdy práce kovosochařů ještě nebyla viditelná.
Tak jsme rozhodili sítě a snažili se získat více informací. Jeden místní řezbář nám doporučil Václava Lemona a přes paní ředitelku jsme kontaktovali Martina Kučeru. Václavu Lemonovi se nehodil termín, ale řekl, že pokud to budeme podobnou akci opakovat, tak by se rád v budoucnosti zúčastnil.
Tomáš „Bosambo“Dostál byl už jednou naším hostem, a to v roce 2018, tehdy vytvořil lavičku, která se jmenuje Amorova svoboda. Tomáš Dostál je velice všestranný člověk (to se dá říct o každém dřevořezbáři který k nám zavítal). Dle vlastních slov tentokrát výjimečně nezpracoval něco figurálního, přesto jeho práce stojí za to. Stejně jako Ivan Šmilauer zpracoval text do své lavičky a tentokrát to bylo v latinském jazyce. Na opěradle si můžete přečíst Vinum et Musica laetificant cor et super utraque dilectio sapientiae, což znamená Víno a hudba obveselují srdce, ale nad obojím stojí láska k moudrosti. A buďme upřímní láska k moudrosti znamená i lásku k literatuře.
Ivan Šmilauer nás v roce 2019 velmi překvapil s nápadem který měl pro téma Vzduch. Bylo tedy jasné, že jsme se chtěli nechat zase překvapit, a proto jsme ho požádali, aby se znovu zúčastnil Metalového sympozia v roce 2021. Švejk – asi nejslavnější česká kniha, Češi tuto knihu často označují jako zrcadlo českého národu obecně. Ivan Šmilauer se nechal inspirovat a vzal úryvek z knihy a zpracoval ho do své lavičky. Tuto lavičku vyráběl tři dny, včetně toho úryvku, který ručně vyřezal do opěradla a sedátka.
Marián Maršálek pro nás v roce 2019 vytvořil nádhernou lavičku na téma Voda, která stojí na nádvoří Mladoboleslavského hradu jako součást výstavy 5 elementů. Pro rok 2020 jsme měli pro dřevořezbáře, v rámci Metalového sympozia, naplánováno téma Literatura, a protože to téma dovolilo, chtěli jsme zase omezit počet dřevořezbářů na tři. Jelikož se Metalové sympozium v roce 2020 nekonalo, udrželi jsme téma pro rok 2021 a pozvali jsme Mariána Maršálka. Jeho inspirace pocházela z knihy od Jana Wericha. Jan Werich napsal knihu Deoduši – Dospělé pohádky, která obsahuje 15 příběhů a jedním z nich je Čekanka. Dal tvar lavičce Čekanka a pokud ji neznáte, je tahle nádherná lavička možná inspirací zapůjčit si knihu Deoduši – Dospělé pohádky.