O sympoziu

Metalová cesta a Metalové sympozium jsou úzce provázané. Kovářskou akci s názvem Metalové sympozium jsme původně vymysleli Jako propagaci Metalové cesty. Metalové sympozium je unikátní mezinárodní akce, při které je možno živě sledovat tvorbu uměleckých kovářů a kovosochařů z počátku z různých zemí Evropy, ale teď již z celého světa. Záměrem bylo pozvat pět umělců, každého z jiné země, aby vytvořili během pěti dní každý jednou sochu, která by zůstala v Mladé Boleslavi. Kromě rozměrových omezení umělci dostali volnou rukou, co se týče tvorby, ale pokud přišli s dobrým nápadem, i nad rozměry jsme přimhouřili oko.

Metalové sympozium má za cíl každý rok oživit a zhodnotit stávající Metalovou cestu Mladou Boleslaví a pomalu vytvořit uměleckou galerii ve veřejném prostoru v ulicích města automobilů. Kovové sochy z předešlých ročníků sympozia nyní zkrášlují město Mladou Boleslav.

Od 4. ročník Metalové sympozium jsme začali zvát jako doprovodný program i dřevořezbáře. Dřevořezbáři dostali na rozdíl od kovářů jasné téma a instrukce, že by měla vzniknout lavička. Po 6 ročnících se dá říct, že dřevořezbáři se stali součástí hlavního programu sympozia. I dřevěné lavičky jsou instalované ve veřejném prostoru a jejich neobvyklé tvary rozbíjejí jednotvárnost chodníků na různých místech ve městě.

Od 5. ročníku jsme se začali věnovat Streetart. Díky tomu jsme se stali multižánrovou uměleckou akcí. Začali jsme s 3D malbami a potom následovalo malování v garážích, podchodech a od 10. ročníku i na fasádách. Chceme ukázat, že graffiti nejsou jen tagy a ošklivé klikyháky. Z míst, kde jsme nechali vytvořit dílo, máme v podstatě jen pozitivní zpětnou vazbu.

Umělců se vystřídalo už mnoho, málokdo se opakuje, ale i to se stává. Měli jsme umělce z pěti různých kontinentů a 28 zemí. 

Není vyloučeno, že v budoucnu vymyslíme další obory, kterými můžeme Metalové sympozium rozšířit. Jediné, co chceme do budoucnost zachovat stejné, je to, že chceme zkrášlit město Mladou Boleslav a nalákat lidi, aby skrz Metalové sympozium a Metalovou cestu objevovali krásná místa v našem městě. Pokud by ještě během Metalového sympozia chtěli sledovat, jak jednotlivá díla vznikají, tím lépe…

26.5.2015 14:43:33 | přečteno 8097x
 

Partneři

01
Infocentrum Mladá Boleslav
04
Škoda auto
05
07
10
11
20
logo PPNA
Logo Schneider Airsystems
Logo Schinkman
Logo Embe pivovar, autor: Embe pivovar
Středočeská centrala cestovního ruchu
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load