Ilker Yardimci se ukazuje na Facebooku vždy s obrovskými díly. A fotky většinou pocházely z Číny. Když jsme ho oslovili, ptal se na termín a řekl, že v tom termínu má čas a že právě v červenci a srpnu bývá v Číně. Rovněž nám osvětlil, že kapacita jeho volného času je velmi omezená, protože v běžném životě se živí tím, že učí na univerzitě v Istanbulu. Byli jsme rádi, že akceptoval naše pozvání, ale i u něj jsme museli mít trpělivost kvůli koronaviru.
Jeho požadavky nebyly mimořádné, chtěl nechat vyřezat tvary laserem. Trochu zvláštní byl pouze spojovací materiál – to, že potřeboval 300 šroubů a matek. Umělci standardně přijíždějí v sobotu, abychom jim v neděli mohli ukázat Mladou Boleslav. Ilker Yardimci byl velmi nadšený, nakoupil si suvenýry v každém muzeu, kam jsme vkročili, na hradě, v Templu, ve Škoda Muzeu a v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha.
V pondělí, když všichni začali pracovat, dal se do práce také Ilker Yardimci, ale každého, kdo s ním prohodil slovo, nechal, aby si jeden nebo i víc ze zmíněných šroubů nainstaloval a skládaní sochy se tak stalo téměř komunitní záležitostí. Protože viděl, že mu to jde rychleji, než plánoval, začal pomáhat ostatním, kde to jen šlo.
Jeho klidné a vřelé vystupování bylo pozitivně vnímáno i mezi ostatními účastníky. Dělal si legraci, že je jediný environmentální umělec, protože nepoužívá karbon. Každý den chodil z hotelu U Hradu do areálu Střední průmyslové školy okolo sochy Mladá žirafa od Niklase Fännicka ze Švédska. Zaujalo ho, že žirafa byla pozinkovaná. Oslovil nás, jestli bychom byli ochotni pozinkovat i jeho dílo. V podstatě jsme byli ochotni nechat pozinkování provést za předpokladu, že by to bylo technicky možné. To jsme ale mohli začít zjišťovat až po ukončení sympozia. Aby eliminoval možnost rozebrání svého díla, trávil poslední den tím, že svářel použité šrouby. Krása jeho díla je v tom, že z každého úhlu vypadá jinak. Název díla byl Slunce z východu.
Na závěr stojí za to zmínit smutný fakt, že jsme k jeho prezentaci nevědomky vybrali fotku díla, které vytvořil na Ukrajině, ale bohužel válka ho zničila.