Jim Lapaso – Křídla - USA

Jim Lapaso, autor: Petr Cerva

Už od pátého ročníku měl organizátor představu, že bychom chtěli dílo, které bude poháněné větrem, bude se hýbat, takzvané kinetické dílo. Na internetu jsme hledali umělce, který by udělal kinetické dílo z kovu. Narazili jsme na stránky od Jim Lapaso z USA. Bylo rozhodnuto, poslali jsme hned pozvání emailem.

Trvalo to chvíli, než reagoval, dodatečně nám to vysvětlil tak, že byl na dovolené a když se vrátil nevěděl po přečtení emailu zda se nejedná o spam nebo o vtip. Po poradě s manželkou se rozhodl odpovědět, protože v Evropě ještě nikdy nebyli. Ve své odpovědi pak psal, zda má poslat návrhy a podle toho až se vybere umělec. Vysvětlili jsme mu ale, že on už je jako umělec vybrán a že jen musí poslat návrhy, abychom mohli akci propagovat a také nakoupit materiál a nářadí.

Hned byl nadšený a slíbil účast, ale řekl, že kvůli pokročilému věku není schopný už dlouho svařovat a brousit velké plochy. Jinými slovy potřeboval asistenta, který by mu s tím pomohl. Když se někdo v předchozích ročnících ptal na asistenta, odmítali jsme ho zajišťovat. Lákadlo kinetického díla poháněného větrem bylo ale silnější. Někoho najít nebylo jednoduché. Oslovili jsme jednoho umělce, který v roce 2015 vytvořil na sympoziu  nádherného Českého lva, statní znak. Byl ochotný nám vypomoci. Všechny překážky byly odstraněny.  Když Jim Lapaso dorazil na letiště, zjistili jsme, že je mu úctyhodných 75 let.

Jim Lapaso nám sdělil, co máme nakoupit a co bude pro své dílo potřebovat. Hodně věcí si ale chtěl přivést sám, protože si nebyl jist, zda bychom vše, co potřebuje, našli. Jednalo se o různé naběračky, sklíčka apod. V pondělí ráno při začátku sympózia jsme Jima Lapaso seznámili s Václavem Holerem a i přes jazykovou bariéru se vytváření díla dařilo. Technické porozumění stačilo a bylo vidět, že není důležité, odkud člověk pochází, aby si mohli dva umělci rozumět. Do konce týdne vytvořili Jim Lapaso a Václav Holer nádhernou sochu, která se jmenuje Křídla. Jde o první kinetické dílo a skvěle splnilo přání organizátora, aby bylo sympózium zase trochu rozmanitější.  Jim Lapaso prohlásil, že Metalové sympózium bylo pro něj skvělým zážitkem, a pokud se někdy vrátí do Evropy, tak určitě jako návštěvník dalšího ročníku Metalového sympozia.

Dílo najdete na GPS 50.4071650N, 14.9218492E

Více informace o tomto umělci najdete zde:

http://lapaso.com/

https://www.facebook.com/jim.lapaso?__tn__=%2CdlC-R-R&eid=ARD6ta3kxu3-kseRStvBaLBBbkAJw6-W-GN0bvZ4as-jh0xcARsO4GyD2SLRMy5yeHr8F2iPDp5UEqm5&hc_ref=ARRdh0j0xoNngj1NQVajfBq-v0YFDZVNrRepn4in5CcJ5yVqsQH3hg73w-0unViWWPc


2019 Jim Lapaso

Jim Lapaso, autor: TIC MB GK

Jim Lapaso

 
Jim Lapaso - Křidla - Wings - USA, autor: TIC MB GK

Jim Lapaso - Křidla - Wings - USA

 
Jim Lapaso - Křidla - Wings - USA, autor: TIC MB GK

Jim Lapaso - Křidla - Wings - USA

 
Jim Lapaso - Křidla - Wings - USA

Jim Lapaso - Křidla - Wings - USA

 
Jim Lapaso - Křidla - Wings - USA

Jim Lapaso - Křidla - Wings - USA

 
Jim Lapaso Křidla, autor: TIC MB GK

Jim Lapaso Křidla

 
Jim Lapaso - Křidla - Wings - USA, autor: Petr Cerva

Jim Lapaso - Křidla - Wings - USA

 
Jim Lapaso - Křidla - Wings - USA, autor: Petr Cerva

Jim Lapaso - Křidla - Wings - USA

 
Václav Holer - Jim Lapaso - Křidla - Wings - USA, autor: Petr Cerva

Václav Holer - Jim Lapaso - Křidla - Wings - USA

 
 
12.3.2020 10:33:36 | přečteno 1077x | gerard.,keijsper
 

Partneři

01
Infocentrum Mladá Boleslav
04
Škoda auto
05
07
10
11
20
logo PPNA
Logo Schneider Airsystems
Logo Schinkman
Logo Embe pivovar, autor: Embe pivovar
Středočeská centrala cestovního ruchu
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load