Matt Hill – Naděje – Austrálie

Matt Hill – Naděje, autor: Steve Molloy

V roce 2014 se Metalového sympozia zúčastnil švédský umělec Niklas Fännick. Právě on nás seznámil s každoročně publikovanou německo-anglickou knižní publikací Hephaistos, kde jsou každý rok prezentováni umělci pracující s kovem, a také nám doporučil pár dalších umělců, kteří by se mohli sympozia zúčasnit. Zaslal nám také e-mail s odkazem na webové stránky australského umělce Matta Hilla.

Matt Hill tvořil nádherné věci a jako organizátoři jsme měli dojem, že si takového umělce prostě nemůžeme dovolit. Vzhledem k tomu, že jsme ale plánovali pozvat na Metalové sympozium umělce z jiného kontinentu, po jednání se sponzory se nám podařilo získat i více peněz. Teprve poté jsme si troufli Matta Hilla oslovit. Ten si prý nejprve myslel, že se jedná o kanadský žert, ale poté hned souhlasil. Později řekl, že se cítil, jako by vyhrál jeden z pěti lístků do továrny na čokoládu Willyho Wonky (téma od Roalda Dahla – Karlík a továrna na čokoládu). A my jsme byli v sedmém nebi.

V březnu se ve Francii odehrála jedna událost, o které jsme si nemysleli, že by nějakým způsobem mohla sympozium ovlivnit, ale ovlivnila. Ve Francii totiž nějaký pytlák zabil v zoo mládě nosorožce jménem Vince. O týden později vyšla také zpráva, že v královéhradecké zoo kvůli zmíněné události jejich nosorožci z preventivních důvodu uřízli roh. O události ve francouzské zoo se dozvěděl i Matt Hill v Austrálii. Poté nás požádal, zda by mohl zůstat o týden déle a vytvořit tu z kovu právě nosorožce. Po poradě s našimi partnery, kteří souhlasili, že to stojí za to, jsme to odkývali.

Pár týdnů poté nám Matt Hill oznámil, že pro vytvoření nosorožce bude potřebovat magnetickou ohýbačku plechu. Stroj, který potřeboval, ale stál 67 000 Kč. To byl pro nás šok. Ale odměna, tj. nosorožec, byla pro nás příliš lákavá. Oslovili jsme proto další firmy, zda by se chtěli na akci sponzorsky podílet a získali jsme tak na tento stroj výraznou slevu. Takže po příjezdu Matta Hilla jsme pro něj měli vše připraveno. Dle jeho CAD plánů jsme měli dokonce vyřezány plechy z Corten oceli.

Během prvního dne Metalového sympozia začal Matt Hill svoje díly označovat. Vypadalo to, jako by skládal části puzzle. Během prvních dní tak složil dohromady celou hlavu nosorožce a tím odhalil svůj záměr i pro diváky. Na svém díle, které pojmenoval „Hope“, tj. „Naděje“, pracoval dva týdny a věnoval ho památce nosorožce Vince, který byl tak zbytečně zabit ve francouzské zoo.  Doufejme, že nosorožec od Matta Hilla nezůstane nakonec v České republice jediným, který má ještě roh na svém místě.2017 Matt Hill

Matt Hill, autor: Petr Cerva

Matt Hill

 
Matt Hill, autor: Archiv Infocentra

Matt Hill

 
Matt Hill, autor: Archiv Infocentra

Matt Hill

 
Matt Hill, autor: Archiv Infocentra

Matt Hill

 
Matt Hill – Naděje, autor: Petr Cerva

Matt Hill – Naděje

 
Matt Hill – Naděje, autor: Steve Molloy

Matt Hill – Naděje

 
 
22.10.2018 10:54:21 | přečteno 1022x | jaburkova
 

Partneři

01
02
04
03
06
05
07
10
11
12
14
13
18
19
20
21
22
23
24
26
25
28
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load