Nedim Hadziahmetovic – Hlas – Srbsko

Nedim Hadziahmetovic – Hlas, autor: Archiv Infocentra

Metalové sympozium 2016

Belgický umělec Thierry Lauwers, který se Metalového sympozia zúčastnil v roce 2015, se rozhodl nás podpořit a začal nám doporučovat další umělecké kováře. Jedním z nich byl právě Nedim Hadziametovic. Toho jsme tedy oslovili a byli jsme velmi potěšeni, když naše pozvání přijal. Po zkušenostech z prvního ročníku jsme se rozhodli určit nová pravidla pro vytváření děl:
 - dílo bude max. 2 m vysoké
- průměr díla nebude přesahovat 1,5 m
- dílo musí být trojrozměrné 

Samozřejmě, pokud by byl návrh skutečně neotřelý, jsme schopni udělat výjimku. 

Nedim Hadziahmetovic nám poslal úvodní skicu kentaura s názvem Voice. Protože nás jeho návrh zaujal, souhlasili jsme, přestože dílo výškou přesahovalo 2 m a rovněž bylo širší, než bylo požadováno. Kentauři jsou integrovanou součástí starořecké mytologie a mají signifikantní podíl ve společné paměti lidstva. Kentauři jsou ze své podstaty násilnými mýtickými tvory a stejně tak lidstvo má ve své podstatě zakořeněno násilí. Toto násilnické chování je součástí naší zaznamenané historie, té, kterou nazýváme civilizace. V současné době jsme stále více vystavováni falešným hodnotám, klamavé reklamě v médiích i lžím, které mají ospravedlnit rozhodnutí vlád a které rozbíjí základní hodnoty lidstva. Socha Voice kritizuje jak mocenskou demagogii vlád, tak přílišnou poddajnost nevládnoucí majority, která ztratila zájem z této planety udělat lepší místo a vyměnila ho za pohodlí moderních médií a technologií. Socha tak „vyslovuje“ hlasité „DOST!“. 

Když jsme dostali seznam požadovaného materiálu, trochu jsme se zalekli, neboť jsme museli sehnat dvě nádrže na ohřev vody o objemu 80 a 100 litrů. Tento zvláštní požadavek jsme ale byli schopni vyřešit. V průběhu sympozia jsme nádrž očistili. Nicméně se zjistilo, že jeho představa byla jiná (tyto nádrže jsou modernější, než v Srbsku, proto jsou pro jeho dílo nepoužitelné). Rychle potřeboval jiné řešení, a tak jsme museli materiál dokoupit. Někteří kolegové – umělci obdivovali, jak rychle byl schopen se adaptovat a i přes tyto problémy svoje dílo stihnul dodělat včas. Kentaur „Voice“ (Hlas) byl instalován před 6. základní školou v Mladé Boleslavi.2016 Nedim Hedziahmetovic

Nedim Hadziahmetovic, autor: Petr Cerva

Nedim Hadziahmetovic

 
Nedim Hadziahmetovic, autor: Archiv Infocentra

Nedim Hadziahmetovic

 
Nedim Hadziahmetovic, autor: Archiv Infocentra

Nedim Hadziahmetovic

 
Nedim Hadziahmetovic, autor: Petr Cerva

Nedim Hadziahmetovic

 
Nedim Hadziahmetovic – Hlas, autor: Archiv Infocentra

Nedim Hadziahmetovic – Hlas

 
 
22.10.2018 10:59:27 | přečteno 538x | jaburkova
 

Partneři

01
02
04
03
06
05
07
10
11
12
14
13
18
19
20
21
22
23
24
26
25
28
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load