Nedim Hadziahmetovic – Hlas – Srbsko

Nedim Hadziahmetovic – Hlas, autor: Archiv Infocentra

Belgický umělec Thierry Lauwers, který se Metalového sympozia zúčastnil v roce 2015, se rozhodl nás podpořit a začal nám doporučovat další umělecké kováře. Jedním z nich byl právě Nedim Hadziametovic. Toho jsme tedy oslovili a byli jsme velmi potěšeni, když naše pozvání přijal. Po zkušenostech z prvního ročníku jsme se rozhodli určit nová pravidla pro vytváření děl:
 - dílo bude max. 2 m vysoké
-  průměr díla nebude přesahovat 1,5 m
-  dílo musí být trojrozměrné 

Samozřejmě, pokud by byl návrh skutečně neotřelý, jsme schopni udělat výjimku. 

Nedim Hadziahmetovic nám poslal úvodní skicu kentaura s názvem Voice. Protože nás jeho návrh zaujal, souhlasili jsme, přestože dílo výškou přesahovalo 2 m a rovněž bylo širší, než bylo požadováno. Kentauři jsou integrovanou součástí starořecké mytologie a mají signifikantní podíl ve společné paměti lidstva. Kentauři jsou ze své podstaty násilnými mýtickými tvory a stejně tak lidstvo má ve své podstatě zakořeněno násilí. Toto násilnické chování je součástí naší zaznamenané historie, té, kterou nazýváme civilizace. V současné době jsme stále více vystavováni falešným hodnotám, klamavé reklamě v médiích i lžím, které mají ospravedlnit rozhodnutí vlád a které rozbíjí základní hodnoty lidstva. Socha Voice kritizuje jak mocenskou demagogii vlád, tak přílišnou poddajnost nevládnoucí majority, která ztratila zájem z této planety udělat lepší místo a vyměnila ho za pohodlí moderních médií a technologií. Socha tak „vyslovuje“ hlasité „DOST!“. 

Když jsme dostali seznam požadovaného materiálu, trochu jsme se zalekli, neboť jsme museli sehnat dvě nádrže na ohřev vody o objemu 80 a 100 litrů. Tento zvláštní požadavek jsme ale byli schopni vyřešit. V průběhu sympozia jsme nádrž očistili. Nicméně se zjistilo, že jeho představa byla jiná (tyto nádrže jsou modernější, než v Srbsku, proto jsou pro jeho dílo nepoužitelné). Rychle potřeboval jiné řešení, a tak jsme museli materiál dokoupit. Někteří kolegové – umělci obdivovali, jak rychle byl schopen se adaptovat a i přes tyto problémy svoje dílo stihnul dodělat včas. Kentaur „Voice“ (Hlas) byl instalován před 6. základní školou v Mladé Boleslavi.

Dílo najdete na GPS 50.4125078N, 14.9268647E

Více informace o tomto umělci najdete zde:

https://www.facebook.com/nedim.h.mafa2016 Nedim Hedziahmetovic

Nedim Hadziahmetovic, autor: Petr Cerva

Nedim Hadziahmetovic

 
Nedim Hadziahmetovic, autor: Archiv Infocentra

Nedim Hadziahmetovic

 
Nedim Hadziahmetovic, autor: Archiv Infocentra

Nedim Hadziahmetovic

 
Nedim Hadziahmetovic, autor: Petr Cerva

Nedim Hadziahmetovic

 
Nedim Hadziahmetovic – Hlas, autor: Archiv Infocentra

Nedim Hadziahmetovic – Hlas

 
 
22.10.2018 10:59:27 | přečteno 1538x | jaburkova
 

Partneři

01
Infocentrum Mladá Boleslav
04
Škoda auto
05
07
10
11
20
logo PPNA
Logo Schneider Airsystems
Logo Schinkman
Logo Embe pivovar, autor: Embe pivovar
Středočeská centrala cestovního ruchu
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load