Ondřej Géla – Světluška – Česká republika

Ondřej Géla – Světluška, autor: Bohumil Rosenkranz

Vydali jsme se na cestu na Moravu. Cílem byla návštěva největší kovářské události „Hefaiston“ v Česku (možná i v Evropě) na hradě Helfštýn, kde bychom mohli načerpat další inspiraci. Organizátor „Hefaistonu“, pan Bc. Jan Lauro, měl sice na akci spoustu práce, ale měl čas nás seznámit s Ondřejem Gélou, kterého jsme oslovili k účasti na sympoziu, a on předběžně souhlasil. Ondřej Géla se tam prezentoval nádhernou šachovnicí.

O pár týdnů později, jsme nezávisle diskutovali s Davidem Szalayem. Ten nám Ondřeje Gélu také doporučil a to aniž by ho znal osobně, ale kvůli tomu, že sleduje dění a kvalitu jeho práce. Tato dvě doporučení byla určitě důvodem, aby se Ondřej Géla stal účastníkem pro 6. ročník Metalového sympozia. A on naštěstí pro nás souhlasil.

Kováři mají při tvorbě na sympoziu volnou ruku a nemusí se držet žádného tématu, ale Ondřeje Gélu velmi zaujalo letošní dané téma pro dřevořezbáře – Svoboda. Proto se rozhodl, že i on něco na toto téma vytvoří. Navrhl krásnou lampičkou, která nese, stejně jako strom zespodu mohutné a nahoře tenké a křehké větě. Nebo stejně tak jako žena. Také byl první, kdo si vyžádal, jestli by si mohl nějakou část nechat opracovat na CNC. Souhlasily jsme, protože to pro nás byla zase nová zkušenost.

Při své práci velmi využil buchar, který je v majetku Střední průmyslové školy a již druhý den byl podle zvuku schopen říct, jak přesně funguje. Svěřil nám, že v jeho domácí dílně disponuje šesti buchary a každý používá pro jinou práci a každý má jinou duši.

Jeho nádherné dílo stojí nyní v městské knihovně v oddělení pro dospělé. K lampičce nám ještě věnoval zarámovaný obraz s návrhem, který má být umístěn vždy spolu s dílem. Dílo Světluška pomáhá čtenářům v knihovně navodit pohodovou atmosféru pro správný výběr knihy.

Dílo najdete na GPS 50.4160550N, 14.9115722E

Více informace o tomto umělci najdete zde:

http://www.kovarna-milostovice.cz/

https://www.facebook.com/ondrej.gela.9


2018 Ondřej Géla

Ondřej Géla, autor: Archiv Infocentra

Ondřej Géla

 
Ondřej Géla, autor: Archiv Infocentra

Ondřej Géla

 
Ondřej Géla, autor: Archiv Infocentra

Ondřej Géla

 
Ondřej Géla – Světluška, autor: Bohumil Rosenkranz

Ondřej Géla – Světluška

 
Ondřej Géla – Světluška, autor: Bohumil Rosenkranz

Ondřej Géla – Světluška

 
Ondřej Géla – Světluška, autor: Archiv Infocentra

Ondřej Géla – Světluška

 
 
22.10.2018 10:51:58 | přečteno 2275x | jaburkova
 

Partneři

01
Infocentrum Mladá Boleslav
04
Škoda auto
05
07
10
11
20
logo PPNA
Logo Schneider Airsystems
Logo Schinkman
Logo Embe pivovar, autor: Embe pivovar
Středočeská centrala cestovního ruchu
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load