Po prvním ročníku Metalového sympozia byl organizátor přesvědčen, že umělci se budou do příštích ročníků, jak se říká, „hrnout sami“. Tak tomu však nebylo, a stálo ještě mnoho úsilí, než jsme umělce přesvědčili, že tato akce opravdu stojí za účast. Takže po pár oslovených kovářích, kteří se nevyjádřili, jsme oslovili Pavla Kverka. Tomu se nápad líbil, ale požádal nás, aby mohl pracovat společně se svým synem Tomášem. Jeho návrh se nám na jedné straně líbil, na druhé straně jsme to považovali za problém, neboť jsme zamýšleli mít z každé země vždy jednoho zástupce. Našeho váhání si asi pan Kverek nebyl vědom, ale nakonec jsme svolili a jsme rádi, že jsme tehdy naše vlastní pravidla porušili.
Pavel a Tomáš Kverek pracovali ve svařovně Střední průmyslové školy na díle, které mělo být poctou továrníkovi Václavu Svobodovi. Václav Svoboda měl továrnu v nedalekém městě Kosmonosy, kde se vyráběly mimo jiné i traktory. Komunisté však továrnu zkonfiskovali a jeho továrna byla zrušena. Dílo, které oba umělci tvořili, mělo představovat samotného Václava Svobodu společně s jedním jeho strojem. Pan Kverek byl proto nadšen, když v areálu průmyslové školy jeden ze Svobodových strojů objevil. Pojízdné traktory značky Svoboda jsou také k vidění každý rok v rámci Svatováclavské jízdy historických vozidel, která se koná 28. září.
Dílo „Řekne-li se Svoboda“ je instalováno v Klaudiánově nemocnici, v letní zahradě u nemocniční kavárny, můžete ho však obdivovat i skrze prosklenou stěnu nemocniční chodby.
Dílo najdete na GPS 50.4178217N, 14.9104047E
Více informace o tomto umělci najdete zde:
https://www.facebook.com/tomas.kverek