Rika Beuselincka jsme oslovili poměrně pozdě, až v březnu 2014. Přislíbil účast a měl skvělý nápad: udělat sochu, která by byla zároveň fontánou. Protože jsme si nebyli jistí, zda město o takový typ sochy projeví zájem, museli jsme celou záležitost projednat s jeho zástupci, kteří tento neotřelý nápad nakonec přijali.
Rik Beuselinck se krátce před Metalovým sympoziem účastnil jiné akce v USA, kde nechal hendikepované lidi spolupracovat na svém díle. Respekt k okolí a sociální téma je vidět ve všem, co dělá. Poslal nám svůj návrh, který se nám zdál velice hezký. Zobrazoval abstraktní dílo s mnoha odkazy na Českou republiku. Bohatá symbolika fontány pro nás byla velkým překvapením.
V krátké době prostudoval nejen Českou republiku, ale do svého díla otiskl i svou lásku k hudbě. Proto se jeho dílo jmenuje Óda na Českou republiku. Ta je instalována před turistickým infocentrem v Mladé Boleslavi, na náměstí Míru, a krásným způsobem doplňuje odpočinkový koutek před infocentrem.
Symbolika:
A)vertikální nosný praskající prvek symbolizuje:
1.1 kouzelné skalní oblasti Českého ráje
1.2 samostatnost České a Slovenské republiky
1.3 zakázanou lásku z opery „Káťa Kabanová“, ve které se nechal L. Janáček inspirovat láskou ke Kamile Stosslové
B) vertikální části nesou prvek tzv. Koule, která představuje:
2.1 zeměkouli jako symbol míru všem národům
2.2 výřez USA – v Deváté symfonii jménem Novosvětská, rezonuje A. Dvořák své dojmy z pobytu v USA
2.3 plný měsíc – v nádherné Dvořákově opeře „Rusalka“, Rusalka melancholicky uleví svému srdci při zpovědi měsíci, který svítí nad jezerem
C) dílo je vlastně fontánou:
3. voda symbolizuje řeku „Vltavu“, která je mistrovským způsobem popsaná v symfonické básni Bedřicha Smetany
Dílo najdete na GPS 50.4123156N, 14.9060247E
Více informace o tomto umělci najdete zde:
https://www.facebook.com/profile.php?id=1122185603