Vodní nádrž Mšeno – Jablonecká přehrada

Jablonec nad Nisou, 466 02

Web:www.jablonec.com
https://www.jablonec.com/co-podniknout/leto/pesi-turistika/okolo-jablonecke-prehrady/
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Jablonecká přehrada je nejoblíbenějším rekreačním místem ve městě a širokém okolí. Nachází se nedaleko centra Jablonce nad Nisou a je napájena Mšenským potokem.
Je největší vnitroměstskou vodní plochou ve střední Evropě. Vybudována byla na počátku 20. století, aby chránila obyvatele před povodněmi.  Dnes je technickou památkou a skvělým místem ke koupání, sportování a rekreaci. Místní ji často nazývají Jablonecké moře. Pláže jsou zde travnaté nebo tvořené drobnými kamínky, vstup do vody je někde mírný, jinde až velmi prudký. V bezprostřední blízkosti se nacházejí běžecké trasy, kurty na plážový volejbal, dětské prolézačky, veřejná ohniště, venkovní fitness a betonová hřiště na fotbal, tenis či basketbal, množství stánků s občerstvením a několik restaurací. Milovníci vodních sportů mohou využít nabídky půjčoven paddleboardů, pro které jako by přehrada byla stvořena, nebo zkontaktovat zdejší oddíly dračích lodí a vyzkoušet si plavbu za zvuku bubnu. Jednou z atrakcí je také Barník! Po hladině můžete na této kulaté lodičce nejenom plout, ale na jeho palubě třeba také grilovat. Loďka je poháněna elektrickým pohonem a ovládání je velmi jednoduché a intuitivní. Na palubu se pohodlně posadí 6ti členná posádka, ale ani 8 osob není velký problém. Rezervace je předem nutná!

Vstup na pláže a hřiště není zpoplatněn. V letní sezóně jsou zdarma k dispozici toalety a venkovní sprchy. Koupání psů je zakázáno od května do srpna v první nádrži přehrady, v druhé a třetí nádrži je volný pohyb psa ve vodě a 5 m od hranice plochy vodní hladiny povolen, viz městská vyhláška

Technické parametry: Zděná hráz a náspy s cestami dělí nádrž na tři části. Do přehrady ústí přívodní štoly: z Bílé Nisy a z Lužické Nisy. Zásobní objem nádrže činí 1,897 mil. m³ (maximální až 2,786 mil. m³).

Historie:
Přehrada byla postavena v letech 1906–1910 jako součást protipovodňových opatření v Jizerských horách, které reagovaly na katastrofální záplavy z roku 1897. K soustavě patří štola vedená z Lužické Nisy dlouhá 636 m a štola z Bílé Nisy dlouhá 1 758 m. 
Stavby přehrad se ujalo Vodní družstvo pro regulaci vodních toků a výstavbu přehrad v povodí Zhořelecké Nisy. Podobu soustavě údolních přehrad postavených v prvním desetiletí 20. stol. na Jablonecku a Liberecku dal Prof. Dr. Otto Intze z Cách (Aachen), specialista na vodohospodářské stavby. Ten byl i autorem projektu jablonecké přehrady, přestože se jejího dokončení již nedožil. (Pamětní kámen vytvořený v roce 1943 ke stému výročí jeho narození byl v roce 1996 objeven v přehradě potápěči, později vyzdvižen ze dna a umístěn v parčíku pod hrází).

Aktuální informace o kvalitě vody:
najdete na stránkách Krajské hygienické stanice www.khslbc.cz
teplotu vody na: www.pla.cz

Dovolená s dětmi - nabídka

Písčité písčité pláže s množstvím doplňkových aktivit.

Aktivní dovolená - nabídka

Bohaté sportovní vyžití na plážích, okolo přehrady je možno jezdit na in-line bruslích či na kole.

Dovolená bez bariér - nabídka

Jablonecká přehrada je poměrně snadno dostupná i na vozíku, cesta okolo přehrady je asfaltová a bez výrazných převýšení.

Jablonecká přehrada, autor: Milan Drahoňovský

Typ zařízení: rybník, jezero, přírodní koupaliště Vybavení: WC, občerstvení, restaurace, občerstvení, restaurace, dětský koutek, nudapláž, bezbariérový přístup Možnosti sportovního vyžití: hřiště, kurty

Služby a vybavení: parkoviště

Přehrada Mšeno, autor: Aleš Majer
Jablonecká přehrada, autor: Milan Bajer, archiv TRJH
Jablonecká přehrada, autor: Milan Drahoňovský
Přehrada Pepíno Hurta
Hráz radnice, autor: Archiv JKIC
Jablonecké moře (3), autor: Archiv JKIC
Jablonecké moře (5), autor: Archiv JKIC
Jablonecké moře (8), autor: Archiv JKIC
Jablonecké moře (6), autor: Archiv JKIC
 
 

Partneři

01
02
04
03
06
05
07
10
11
12
14
13
18
19
20
21
22
23
24
26
25
28
Infocentrum Mladá Boleslav
Železná 107
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 109 405
email: infocentrum@kulturamb.cz
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load